Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na ait Serhatköy’de bulunan ‘güneş enerji santrali’yle ortalama tüketimli yaklaşık 400 hanenin yıllık elektrik ihtiyacı karşılanıyor. Serhatköy’de bulunan güneş enerji santralinden 2015 yılında, 2 milyon 37 bin KW elektrik üretimi gerçekleşti.

Avrupa Birliği hibe finansmanıyla 27 Mayıs 2011’de hizmete giren Serhatköy Güneş Enerji Santrali yaklaşık 3,75 milyon Euro’ya mal olduğu belirtiliyor.

Toplam kurulu gücü 1,26 MW
Her biri 0,206 KW gücünde Avusturya yapımı 6.192 adet panelden oluşan santralin toplam kurulu gücünün 1,26 MW’tır, sistem verimliliğinin yüzde 14 olduğu tesisin yaklaşık 20 dönümlük bir araziye kurulmuştur. Tesiste doğru akımda üretilen elektrik, inverterler aracılığıyla alternatif akıma çevrilmekte ve 11 KW’a yükseltildikten sonra şebekeye verilmekte.

Toplam güç kotası 35 MW
Yenilenebilir Enerji Yasası ve buna bağlı olarak alt tüzüklerin yürürlüğe girmesiyle birlikte Tarım, Gıda ve Enerji Bakanlığı’na bağlı Yenilenebilir Enerji Kurulu (YEK)’in oluşturulmuştur. Enerji Kurulu ülke şartlarını ve arz güvenliği hususlarını da dikkate alarak, başvuru sahiplerine (güneş solar sistemi) verilecek toplam kurulu güç kotası 35 MW olarak belirlenmiştir.

Elektrik kullanımı 315 KVA’nın üzerinde olan tesisler için ise en fazla 500 KVA’ya kadar yenilenebilir enerji üretim izni verilmektedir”

kibtek serhatkoyges