Solar Panel veya Güneş Paneli Nedir? Güneş panelleri, dünyaya gelen güneş ışıklarını elektriğe çevirirler. Güneş paneli üzerine gelen güneş ışığını emmeye yarayan solar hücrelerden oluşur. Kıbrıs güneş paneli sistemleri ve kurulumu için çok uygun bir ülkedir. Bir güneş panelinin verimi, kullanıldığı hücrenin güneş ışığını elektriğe dönüştürme oranı ile belirlenir.

Güneş Paneli Ne İşe Yarar?

Güneş enerjisinden elektrik üretmeye yarayan güneş paneli sistemleri sayesinde Evimizde, işyerimizde, tarımsal sulama sistemlerimizde yani aklımıza gelebilecek her yerde elektrik üreterek kullanabiliriz. Güneş enerjisi inverteri ile elektrik üreterek şebekeye verebilir veya evimiz için mikro Çatı üstü GES‘ler kurdurarak elektrik faturası ödemekten kurtulabiliriz. Bunun yanı sıra tarımsal sulama sistemlerinde elektrik ihtiyacımızı Güneş paneli ile karşılayarak Jeneratör masrafından kurtulabilir ve 25 yıl boyunca herhangi bir masraf etmeyiz. Uzun ömürlü olarak üretilen Solar Güneş panelleri sayesinde 35 ila 50 yıla kadar verimli bir şekilde elektrik üretmemizde mümkün gözükmektedir.

gunes paneli

Güneş Paneli Çeşitleri Nelerdir ?

Günümüzde güneş panelleri iki farklı hücre tipine göre sınıflandırılır. Bunlardan birincisi polikristal solar hücre yapılı güneş panelleri, diğeri ise monokristal solar hücre yapılı güneş panelleridir.

esnek gunes paneli

Yarı Esnek Güneş Paneli

Esnek Güneş Paneli Esnek Güneş Panel, Mevcut güneş panellerine göre daha hafif ve esnek bir malzemeden yapılan solar panellerdir. Genellikle ...
monokristal gunes paneli

Monokristal Güneş Paneli

Monokristal Güneş Paneli Monokristal Güneş Paneli, yüksek dereceli silikondan yapılmıştır ve bundan dolayı monokristal yapılı paneller yüksek verimlilikle çalışırlar. Monokristal ...
polikristal gunes paneli

Polikristal Güneş Paneli

Polikristal Güneş Paneli Polikristal Güneş Paneli, monokristal güneş panellerine göre potada çekme prosesi işlemi gerektirmediğinden daha uygun maliyetlidir. Polikristal güneş ...
saydam gunes paneli

Saydam Güneş Paneli

Common shares represent ownership in a company and a claim (dividends) on a portion of profits. Investors get one vote ...
gunes paneli sulama sistemleri

Fosil yakıtların gün geçtikçe tükenmesi ve maliyetlerinin süregelen bir şekilde artması, insanları farklı arayışlar içerisine sürüklemektedir. Peki, bu arayışların başında hangisi gelir? Elbette ki yenilenebilir enerji kaynaklarının tercih edilmesi. Hiçbir şekilde bitmeyen ve doğal olan yenilenebilir enerji kaynaklarının başında da dünyamızı ısıtan ve aydınlatan güneş gelir. İşte güneş paneli sistemi de güneş enerjisi temeline dayanır. Bizler de Kıbrıs GES olarak, sizlere güneş enerji sistemleri kurulumu yaparak, profesyonel hizmet veriyoruz.

Güneş Paneli Sistemi Nedir?

Güneş panelleri, bir diğer adı ile güneş pilleridir. Güneşten alınan enerjiyi, elektrik enerjisine çevirmeleri ile tercih edilen ve kullanılan bir sistemdir. Paneller ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler de aşağıdaki gibidir:

  • Paneller üzerinde yer alan silikon hücreleri yardımıyla, panel üzerine düşen güneş ışınları hızlı bir şekilde elektrik enerjisine çevrilir.
  • Diğer enerji kaynaklarına göre çok daha etkili ve az maliyetlidir.
  • Yaşam, iş ve diğer pek çok gereksinim duyulan alanlarda da güneş paneli sistemi tercih edilebilir.

Yukarıdaki değerler çerçevesinde, güneş paneli sisteminin tercih edildiği alanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Kıbrıs güneş paneli sistemleri ile gereksinimlerinizi karşılayacak panellere, Kıbrıs GES ile ulaşabilirsiniz.

Güneş Paneli Sistemi Nasıl Çalışır?

Panellerin üretimi ve yapımında, büyük ölçekte saflığa ulaşan silikonlar kullanılmaktadır. Güneşten gelmesi olası olan fotonlar da bu paneller üzerinde soğurulmuş olur. Güneş enerjisinin düştüğü panelin üst ve alt katmanı arasında oluşan bir gerilim bulunur. Böylece panelin bağlandığı sistem çerçevesinde oluşan bir akım meydana gelmiş olur. Sonrasında ise tabakalar arasında + ve – yüklü elektronlar ile bir gelirim ortaya çıkar. Panellerin üzerinde güneşten gelen enerji ile bir elektrik enerjisi oluşur ve bu enerji bataryalarda toplanmaya başlar. Sonrasında da artık elektrik enerjisi kullanılabilir.

Güneş Paneli Sistemi Ne İşe Yarar?

Kıbrıs’ta hemen hemen her alanda yüksek sıcaklıklar sebebi ile tercih edilen güneş paneli sistemleri, aşağıdaki hususlar ile ön plana çıkar:

  • Kıbrıs’ın yüksek sıcaklıklarından faydalanılmasını sağlar.
  • Güneş enerjisini, elektrik enerjisine çevirir.
  • Fosil yakıtların kullanımını ortadan kaldırır.
  • Maddi giderlerin azalmasına yardımcı olur.
  • Doğal bir şekilde elektrik üretimi sağlar.

Yukarıdaki unsurlar çerçevesinde işe yarayan güneş paneli sistemleri, son dönemlerin Kıbrıs’ta en çok tercih edilen sistemleri arasında yer almaktadır.

Kıbrıs’ta Güneş Paneli Sistemi Avantajları

Kıbrıs’ın yılın 8 ayında güneş ışınlarını şiddetli bir şekilde alması, güneş enerjisinin kullanılmasına olanak sağlamıştır. Bunun akabinde kurulan Kıbrıs güneş paneli sistemi, Kıbrıs GES farkı ile sizlere sunulmaktadır. Aynı zamanda güneş enerjisinin elektrik enerjisine çevrilmesi yalnızca yılın 8 ayı gerçekleşmez. Panelin sahip olduğu işlev ile 12 ay boyunca paneller güneşten gelen enerjileri bünyesinde toplar ve elektrik enerjisine çevirir. Bunun sonucunda sıcak su ve ısınma gereksinimleri de tam kapasiteli bir şekilde karşılanmış olur. Üstelik yenilenebilir ve doğal bir sistem olarak bilinir.