Hayatımızın vazgeçilemez kaynağı sudur. Su tüm canlıların başlıca gereksinimi olmakla beraber, bitkiler neredeyse %95 oranına varıncaya kadar sudan oluşmaktadır. Bu nedenle güneş enerjisi ile sulama sistemi kullanımı büyük arazilerde aktif bir şekilde kullanılır. Ancak ne yazık ki bu sistemler tam kapasiteli bir şekilde kullanılmaz. Gerek maliyetin fazla olduğunun düşünülmesi, gerekse de bu sistemlerin bilinmemesi, üretimden yeterli verimin alınamamasına sebep olur. İşte Kıbrıs GES olarak bizler de sizlere tarımsal sulama sistemleri konusunda hizmet vermeye devam ediyor ve sektörel değeri artırmayı hedefliyoruz.

Güneş Enerjisi ile Sulama Sistemi Nedir?

Kıbrıs’ın pek çok endemik bitkisi ve tarımsal ürünleri bulunmaktadır. Bu ürünlerden her biri Kıbrıs’a sektörel anlamda değer katsa da, yeteri özen çoğu zaman gösterilmez. Ancak tarımsal sulama sistemleri ile bu özen gösterilmiş olur. Peki, bu sistemler nedir?

  • Yağışlar ile yeterli çerçevede karşılanamayan suyun, toprakta bitkinin köküne yeterli ölçekte verilmesi ve bunun sistemli bir şekilde sağlanması, tarımsal sulama olarak adlandırılmaktadır.
  • Tarımsal sulamanın özenli ve profesyonel bir sistem çerçevesinde gerçekleştirilmesi de, tarımsal sulama sistemlerini oluşturur.
  • Doğal yağışların yeterli seviyede olmaması durumunda, tarımsal sulama sistemleri ile verim ve sulama kalitesi artırılmaktadır.

Kıbrıs’taki tarımsal başarının en önemli kaynaklarından bir tanesi de bu sistemlerdir. Peki, bu sistemler nasıl çalışır?

gunes enerjisi ile sulama

Güneş Enerjisi ile Sulama Sistemi Nasıl Çalışır?

Tatlı su kaynaklarının yeterli ve israf edilmeden kullanılması için gerekli olan bu sistemler, Kıbrıs’ın yapısı göz önünde bulundurulduğunda sıklıkla kullanılmaktadır. Peki, bu sistem nasıl çalışır? Hangi hususlar dikkate alınır?

  • Mahsullerin türü, toprağın özellikleri, yağış türü, sıcaklık ve nem gibi faktörler göz önünde bulundurulur.
  • Yüzey, Yağmurlama, Damla ve Mikro Sulama sistemlerinden bir tanesi, yukarıdaki faktörler göz önünde bulundurularak tercih edilir.
  • En az ve yeterli seviyede su, enerji ve işgücü kullanılarak, kök bölgesine su verilmektedir.

Yukarıdaki aşamalar göz önünde bulundurularak, Kıbrıs’ta tarımsal sulama sistemleri kullanılmaktadır.

Kıbrıs’ta Güneş Enerjisi ile Sulama Sistemleri Ne İşe Yarar?

Kıbrıs’ta tarımsal üretimin fazla olması sebebi ile tarımsal üretim sistemlerinin kullanım oranları her geçen gün artmaktadır. Bu sistemler ile en az şekilde enerji, para, su ve işgücü kullanılır. Böylece suyun gücü daha etkin ve verimli bir şekilde ortaya çıkarılmış olur.

Toprağın tipine göre de çeşitli sulama sistemleri kullanılarak, zamandan tasarruf edilmektedir.

Kıbrıs’ta Tarımsal Sulama Sistemi Avantajları

Tarımsal üretimin her geçen gün arttığı Kıbrıs’ta, tarımsal sulama sistemleri aşağıdaki avantajları sağlamaktadır:

  • Su, işgücü ve enerji en az seviyede kullanılır ve daha fazla verim alınır.
  • Topraktan birim başına alınması gereken mahsul miktarı artar.
  • Tatlı su kaynakları boşa harcanmamış olur ve yok edilemez.
  • Zamandan tasarruf edilerek, daha fazla çalışma yapılabilir.

Yukarıdaki avantajları sağlayan Kıbrıs’ta güneş enerjisi ile sulama sistemi, her dönem daha fazla tercih edilmeye başlamıştır. Kıbrıs GES olarak bizler de tarımsal sulama sistemleri konusunda sizlere gerekli olan desteği profesyonel bir şekilde vermekteyiz.

kibris tarimsal sulama