Monokristal Güneş Paneli

Monokristal Güneş Paneli, yüksek dereceli silikondan yapılmıştır ve bundan dolayı monokristal yapılı paneller yüksek verimlilikle çalışırlar. Monokristal güneş panellerinde performans oranları 15-20 oranındadır. Monokristal güneş panelleri daha verimli olduğundan sıklıkla uzay istasyonlarında, uydularda da ve ileri teknoloji ürünlerinde kullanılır. Monokristal solar panelin en büyük dezavantajı daha pahalı olmasıdır.

monokristal gunes paneli

Güneş enerji paneli çeşitleri arasındaki en verimli güneş paneli monokristal‘dir. Bu güneş paneli türü, küçük alanda büyük enerji üretir. Ancak monokristal enerji panellerinin fiyatı diğer güneş panellerine göre biraz daha pahalıdır.

Monokristal güneş hücrelerinin verimlilik oranı %24 civarındadır. Bu oran piyasada bulunan diğer güneş enerji panellerine göre çok fazladır. Ama watt başına birim fiyatı da aynı şekilde diğer enerji panellerine göre neredeyse 2 katını bulabilmektedir.

Bu güneş panellerinin kullanım ve elektrik üretim ömrü daha uzundur.

Monokristal solar paneller sıcak iklimlerde daha verimli çalışabilmektedir.

Önemli bir not olarak bu güneş panellerinin üzerine az veya çok gölge düştüğünde, güneş panelinin tamamı olumsuz etkilenmektedir. Bu sebeple verim çok fazla düşmektedir. Monokristal Güneş Panellerinizi ara sıra temizlemenizde her zaman fayda var.