6.3 kW'lık Güneş Paneli ile Kıbtek Bağlantılı, Garaj Üzeri Ev Güneş Paneli Sistemi

PROJE

Ev sahibinin talebi üzerine Güzelyurt Bostancı’da bulunan konut için keşif yapıldı.

Kurulacak Montaj Yeri: Ev sahibinin isteği üzerine bahçedeki garaj üzerine kurulması kararlaştırıldı. Güneş panelleri demir bir çardak üzerine kurulacağından demirci ustalar yönlendirildi.

Kıbtek başvuru Süreci: Ev sahibinden tapusu kopyası, Elektrik saati tesisat numarası ve gerekli imzalar alındıktan sonra YEK (KKTC Yenilenebilir Enerji Üretim) belgesi için başvurusu tarafımızdan yapıldı.

UYGULAMA

Güneş Enerji Panelleri ve Sistemin Kurulum Uygulaması

1 günde garaj üzerine demir konstrüksiyon montajı: Öncelikle demirden yapılacak olan konstrüksiyon için demirci ustamız çardağın ölçülerini aldıktan sonra çizimini hazırladı ve kurulacak yer üzerinde montajı yapıldı.

(Yine müşterimizin özel isteği üzerine inverterin güneşten ve yağmurdan korunması amacıyla evin girişinde bulunan elektrik saati yanına inverterimizin montajı yapıldı.

1 günde paneller ve inverter montajı: 14 adet güneş paneli ve 5 kW gücünde inverterimiz ve diğer sarf malzemelerimiz ev kurulumu için getirildi, panellerin montajının yapılacağı alüminyum konstrüksiyon garaj üzerine montajı yapıldı.

Kıbtek’e bağlantı: Tüm sistemin kablolaması aşamaları ve sistemin çalışabilirlik kontrolü yapıldı. Ayrıca cep telefonu üzerinden üretimin takibi için akıllı inverterimizin ayarları yapıldı.

Kıbtek onayı ve mahsuplaşma: Yaklaşık 1 hafta içinde Kıbtek’ten gelen tekniker (Kıbtek kontrollük ücreti 90 Sterlin fiyata dahil değildir) sistemi ve işlemleri kontrol edecek.

Proje Bilgileri ve Teknik Detayları

  • Kurulum Gücü: 6.3 kWp Monofaz Şebeke Bağlantılı
  • Panel: 14 Adet 450 Watt Gücünde Trina Marka, Çift Taraflı Güneş Paneli
  • İnvertör: 1 Adet SMA SunnyBoy 5.0
  • Taşıma Sistemi: Galvaniz Profil Boru Taşıyıcı Sistem
  • Kurulum Tipi: Demir Garaj Üzeri
  • Kurulum Eğim Açısı ve Yönü: 27° – Güney

Kullanılan inverter 5 Yıl, Güneş panelleri ise 10 Yıl ürün garantisi kapsamındadır. Ayrıca güneş panelleri yıllık lineer güç kaybının %0.8’den fazla olmayacağı hususunda 25 yıl verim garantisi kapsamındadır. (25 yıl sonunda en az %80 güç üretimi)

Kullanılan Markalar

Ekonomik Değerlendirme ve Yatırımın Geri DÖnüş Süresi

  • Sistemin elektrik kurulum gücü: 6.3 kWh
  • Mevcut elektrik fiyatı ile yatırım geri dönüş süresi: 4 Yıl

*Mecut elektrik fiyatına yapılacak olan zamlar ile yatırım geri dönüş süresi daha kısa olacaktır.

SONUÇ

Güneş Paneli Enerjisi Avantajları ve Kazançları

  • Güneş panellerinden aylık ortalama 900 Kw elektrik üretiliyor.
  • Kıbtek mahsuplaşma birikmeye devam ediyor, kış aylarında kullanılacak.